Zabezpečovací systém
Jedná se o elektronický zabezpečovací systém neboli EZS, který má za úkol ochránit váš dům před zloději a vznikem nežádoucích událostí jako požár, únik plynu, vody a další. Pomocí alarmu lze ovládat ostatní elektronická zařízení jako otevírání vrat, rozsvícení světel, zapnutí topení nebo ovládání rolet.
Pomocí detektorů vyhodnocuje informace ze všech částí hlídaného objektu a reaguje na ně odezvou. Vyhlašuje poplach, zasílá informace uživatelům do mobilní aplikace, volá na telefonní čísla, zapíná poplachové sirény. Může také volat na bezpečnostní službu s výjezdovou službou.
Hlavní části alarmu:
- Detekční prvky – Jednotlivé detektory, které jsou rozmístěny po objektu a snímají změny v hlídaném prostoru. Narušení zlodějem, vznik požáru či únik CO2 a vody.
- Ovládací prvky – Komponenty, pomocí kterých uživatel celý systém ovládá – nejčastěji systémové klávesnice, ovladače a mobilní aplikace.
- Signalizační prvky – Signalizují vyhlášení poplachu – Venkovní a vnitřní sirény a majáky
- Zabezpečovací ústředna – hlavní „mozek“ celého systému, který vyhodnocuje veškeré informace ze všech detektorů a ovládá celý systém.
Detektory:
Detekce pohybu – PIR detektor
Nejpoužívanějšími prvky jsou PIR detektory, které snímají pohyb v místnosti. Umisťují se do výšky 2 metrů v rohu místnosti aby pokryly co největší plochu. Dokáží zaznamenat pohyb osob po místnosti. Lze použít detektory s PET imunitou, které nereagují na domácí mazlíčky.
Detekce otevření – Magnetický kontakt
K snímání otevření dveří nebo oken se používají magnetické detektory. Skládají se ze 2 částí. Pevná část detektoru, která je umístěna na rámu a pohyblivá část, která je umístěna na křídle oken nebo dveří. Při otevření dojde k oddálení senzorů a vyhlášení poplachu. Lze je použít i jako zabezpečení na garážová vrata, francouzská okna nebo dveře od trezoru.
Detekce požáru – Požární hlásič
Dnes již nedílná součást většiny rodinných domů a bytů. V novostavbách jeden z povinných prvků pro kolaudaci. Detekuje vznik požáru v hlídaném prostoru. Umisťuje se na strop do vybraných částí domu. Jeho hlavní funkcí je informovat a varovat obyvatele o vzniku požáru. Detektor reaguje na vznik kouře, zvýšení teploty nebo jejich kombinace.
Detektor zaplavení
Záplavový detektor se používá v místech kde hrozí únik vody a vytopení domu/bytu. Instaluje se do technických místností a koupelen kde hrozí prasknutí potrubí, boileru, poškození kohoutku a další. Umísťuje se na spodní část stěny nad podlahu.
Detektor CO2
Detektor úniku plynů má za úkol upozornit vás v případě úniku CO2. Oxid uhličitý je bezbarvý a bez zápachu a nebezpečný pro lidské zdraví. Je tedy těžké zjistit jeho únik a s tím vám tento detektor pomůže.
Detektor tříštěná skla
Má za úkol střežení prosklených ploch jako jsou okna, balkónové dveře nebo HS portály. Reaguje na zvuk tříštění skla a umisťuje se v blízkosti nebo naproti prosklených ploch. V případě rozbití okna ihned vyhlašuje poplach. Dnes se stále častěji setkáváme s detektory tříštění skla, které jsou integrovány v pohybovém PIR detektoru. Nemusí se tedy instalovat dva detektory zvlášť.
Otřesový detektor
Snímač, který vyhodnocuje otřesy a vibrace povrchu na kterém je připevněn. Dokáže vyhodnotit údery, vrtání a řezání do materiálu. Umisťuje se na plochu dveří, mříže a stěny trezorů.
Ovládání alarmu
K zapnutí a vypnutí alarmu slouží ovládací prvky systému. Klávesnice, ovladače, mobilní aplikace. Pokud jsou k alarmu připojené spotřebiče nebo domácí automatizace, můžeme je také ovládat. Zabezpečovací systém lze rozdělit na podsystémy, které se ovládají jednotlivě. Například horní patro a přízemí, 2 obytné jednotky, jednotlivé kanceláře a další. Úkolem těchto komponent je ovládání systému a komunikace s uživatelem.
Klávesnice
Základní prvek k ovládání systému. Umožňuje autorizaci uživatele pomocí zadání číselného kódu nebo přiložení čipu. Umisťuje se zpravidla do vstupní části objektu. Zobrazuje stav systému, a jeho nastavení. Signalizuje poplach nebo poruchu alarmu.
Mobilní aplikace
Mobilní aplikace umožní ovládat systém online ať už jste kdekoliv. Zjištění a odjištění alarmu, ovládání vzdáleně online. Aplikace je pro každého uživatele zvlášť.
Dálkový ovladač
Pomocí ovladače můžete zajistit a odjistit alarm nebo třeba ovládat garážová vrata připojená do systému. Jednoduše pouhým stiskem příslušného tlačítka.
Signalizační prvky
Při spuštění alarmu se v místě instalace aktivuje zvuková a optická výstraha v podobě sirény a výstražného majáku. Sirény mohou být umístěny uvnitř zabezpečeného objektu a nebo na vnějším plášti budovy.
Vnitřní siréna
Je umístěna uvnitř střeženého objektu a má za úkol informovat osoby v objektu o spuštěném poplachu. Ať už se jedná o narušení zlodějem nebo vznik požáru.
Venkovní siréna
Umístěna na fasádě objektu a směřována do ulice tak aby informovala všechny okolo, že se něco děje. Je uzpůsobena pro venkovní montáž a v provedení antivandal. Nepřestane fungovat ani při odtržení ze zdi. Při poplachu je sepnuta siréna a výstražný maják.
Pojďte s námi vytvářet svět bezpečnější
Ing. Tomáš Havíř
Tel.: +420 792 760 557
Email: info@techsafe.cz
Boskovice
© TECHSAFE.CZ 2022